Župa Sveti Matej - Viškovo

Uskrsni susret sa starijim, nemoćnim i osamljenim osobama

Objavljeno 5. prosinca 2007.

‘Vi ste suvišni na svijetu, svoja ste dugovanja izmirili; više niste potrebni. Sada želite legnuti i zaspati da se više ne probudite…
Bi li vam Isus ikada rekao: ‘Ti, stara, šuti! Umri već jednom! Ne ulazi u moju sobu!’? Vi tražite često samo lijepu riječ, kao prosjak… Ljudi iz vaše okoline vjerojatno vas više i ne trebaju, možda ste im postali i teret. Bi li vas Isus ikada napustio u nevolji, otjerao vas u starački dom da tamo osamljeni umrete, bi li vas proglasio psihički bolesnim kako bi vam oduzeo pravnu i poslovnu sposobnost da bi se domogao prije vremena vašega stana ili doma?
Vaše je srce samo ‘kap u oceanu, ali je opet tako veliko da ga ni najveći ocean ne bi mogao ispuniti’. Može ga ispuniti samo Bog.
I taj vas Bog treba!
Treba vas za ispunjenje svojih planova. Nema li On sa vama ipak još neki plan?
Treba vas za ljudske duše u svijetu: morate pomoći da se spase, svojim trpljenjem i molitvom. Treba vas i radi vas samih: kako bi postali zreli, da kao sočni plod padnete u krilo nebeskog Oca…
U trenutku kada vas dobri Bog više neće trebati, umrijet ćete. Rečeno je: ‘Nema ljepše smrti od grane koja se raspukne pod vlastitim teretom zrelih plodova’.
Usprkos svemu, vi ne prestajete ljubiti svoju, često puta, nepravednu djecu.
Bog, koji nas ljubi poput oca i majke, ljubio je svijet svojim Srcem, a mi smo ljudi to Srce proboli na Križu. Nevjerojatne li ljubavi koja nas je, grijehom ranjenim Srcem, nastavila ljubiti…
Eto, ljubite tako i vi, božanski, svojim ranjenim srcem…’,
rekao je u uvodnoj meditaciji župnik, p. Ivan, okupljenim starijim, nemoćnim i osamljenim osobama na zajedničkom uskrsnom susretu u dvorani Župnoga doma. Radosnom susretu, uz pjesmu, priču i objed, odazvalo se 50-ak osoba željnih druženja. Glazbenu animaciju preuzeli su Vladimir Sušanj i Mladen Raspor. Na kraju su svi dobili uskrsni poklon: šunku, paket kave, ukrašeno uskrsno jaje s ispisom duhovne poruke te na pločici posebnu duhovnu misao-poticaj u aranžmanu Vide Širola.
Župni Caritas, koji broji 15-ak aktivnih članova, iskusnijih i mlađih, ove pastoralne godine pod vodstvom neumorne Marije Filčić, razvio se u najaktivniju župnu zajednicu: zbrinjava, prema svojim mogućnostima, oko 120 članova obitelji namirnicama i higijenskim priborom, pohađa brojnije obitelji pružajući im duhovnu i materijalnu potporu, svake treće nedjelje u mjesecu, kao žrtveni dar župljana, sakuplja namirnice i higijenski pribor za one najsiromašnije… Pomoć nam je nedugo došla i od Caritasa Misionara Srca Isusova iz Münchena, gdje nam je p. Konrad Huber MSC dostavio šleper pomoći, koju smo rado podijelili sa Caritasom Župe Krista Kralja iz zagrebačkog Trnja.
Sve materijalne brige oko siromašnih preuzela je škrabica ispod kipa Sv. Ante, koji je naš nenadmašni blagajnik i ‘ministar financija’.

Vrati se natrag »